St. Charles County, MO

Multiple Venues - Click on Event

Game 7 World Nationals*

Jun 11-13, 2021

SCHEDULE NOW POSTED!!

6/8/2021 9:36 PM

Reminder: ALL teams must have rosters submitted online by 11:59pm on THURSDAY.

Division

# Team W-L-T RA RD PTS
1 Missouri Gators (Purdy) 2-0-0 3 14 250
2 Young Bucks 2-0-0 6 14 890
3 Missouri Gators (Walker) 2-0-0 7 14 420
4 STL Klutch 2-0-0 20 10 1500
5 Gamers Academy (Gross) 1-1-0 26 -3 300
6 Rhinos 1-1-0 27 -4 810
7 Vikings 0-2-0 24 -10 240
8 Montgomery County Bombers 0-2-0 29 -11 100
9 RiverDogs 0-2-0 31 -10 160
10 Viking Elite 8U - Tournament Team 0-2-0 37 -14 100
Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Saturday 9:00 AM Grand Slam Park 5 17 Missouri Gators (Walker) 4 Gamers Academy (Gross)
Game 2 Saturday 9:00 AM Grand Slam Park 6 0 Viking Elite 8U - Tournament Team 16 Missouri Gators (Purdy)
Game 3 Saturday 10:20 AM Grand Slam Park 5 12 Missouri Gators (Walker) 3 RiverDogs
Game 4 Saturday 10:20 AM Grand Slam Park 6 2 Viking Elite 8U - Tournament Team 21 Young Bucks
Game 5 Saturday 11:40 AM Grand Slam Park 5 13 Gamers Academy (Gross) 9 Montgomery County Bombers
Game 6 Saturday 11:40 AM Grand Slam Park 6 12 Missouri Gators (Purdy) 3 Vikings
Game 7 Saturday 1:00 PM Grand Slam Park 5 16 RiverDogs 19 STL Klutch
Game 8 Saturday 1:00 PM Grand Slam Park 6 18 Young Bucks 4 Rhinos
Game 9 Saturday 2:20 PM Grand Slam Park 5 4 Montgomery County Bombers 16 STL Klutch
Game 10 Saturday 2:20 PM Grand Slam Park 6 9 Vikings 12 Rhinos

8U Machine Pitch Championship Bracket 8U-MP

Game Date/Time Field Team vs Team
Game 1 Sunday 9:00 AM Grand Slam Park 5 4 Montgomery County Bombers 19 RiverDogs
Game 2 Sunday 9:00 AM Grand Slam Park 6 16 Vikings 6 Viking Elite 8U - Tournament Team
Game 3 Sunday 11:40 AM Grand Slam Park 5 21 STL Klutch 13 Gamers Academy (Gross)
Game 4 Sunday 11:40 AM Grand Slam Park 6 15 Missouri Gators (Walker) 3 Rhinos
Game 5 Sunday 10:20 AM Grand Slam Park 5 13 Missouri Gators (Purdy) 19 RiverDogs
Game 6 Sunday 10:20 AM Grand Slam Park 6 14 Young Bucks 4 Vikings
Game 7 Sunday 1:00 PM Grand Slam Park 5 7 RiverDogs 19 STL Klutch
Game 8 Sunday 1:00 PM Grand Slam Park 6 11 Young Bucks 10 Missouri Gators (Walker)
Game 9 Sunday 2:20 AM Grand Slam Park 5 18 STL Klutch 3 Young Bucks
8U Machine Pitch Championship Bracket
8 Montgomery County Bombers 4
Sunday 9:00 AM
Grand Slam Park 5
1
9 RiverDogs 19
7 Vikings 16
Sunday 9:00 AM
Grand Slam Park 6
2
10 Viking Elite 8U - Tournament T 6
1 Missouri Gators (Purdy) 13
Sunday 10:20 AM
Grand Slam Park 5
5
RiverDogs 19
4 STL Klutch 21
Sunday 11:40 AM
Grand Slam Park 5
3
5 Gamers Academy (Gross) 13
2 Young Bucks 14
Sunday 10:20 AM
Grand Slam Park 6
6
Vikings 4
3 Missouri Gators (Walker) 15
Sunday 11:40 AM
Grand Slam Park 6
4
6 Rhinos 3
RiverDogs 7
Sunday 1:00 PM
Grand Slam Park 5
7
STL Klutch 19
Young Bucks 11
Sunday 1:00 PM
Grand Slam Park 6
8
Missouri Gators (Walker) 10
STL Klutch 18
Sunday 2:20 AM
Grand Slam Park 5
9
Young Bucks 3
STL Klutch
8U Machine Pitch Champion

Gamers Academy (Gross)

Missouri Gators (Purdy)

Missouri Gators (Walker)

Montgomery County Bombers

Rhinos

RiverDogs

STL Klutch

Viking Elite 8U - Tournament Team

Vikings

Young Bucks

Tournament Info:

  • June 11-13, 2021
  • Ages:  7U Machine Pitch & 8U Machine Pitch, 9U - 14U 
  • Teams must be sanctioned with Game 7 for 2021.
  • Sanction Fee ($40) must be paid prior to tournament registration.
  • Double Points Weekend

Tournament Format:

  • 3 game minimum.
  • A/AA & AAA/Major Divisions
  • Team/Individual awards will be issued to 1st & 2nd Place teams

Tournament Fee:

  • Entry Fee:  7U & 8U Machine Pitch - $295
  • Entry Fee:  9U - 13U - $450
  • Entry Fee:  14U - $475
  • *NEW in 2021! NO processing fees when paying online with credit card.
  • *PAYMENTS SECURE YOUR SPOT IN THE TOURNAMENT! 
  • *Note: Teams registered but not paid will be moved to the waiting list to accommodate paid teams

Complexes:

  • Woodlands Sports Complex - St. Peters, MO
  • Grand Slam Ballpark - St. Charles, MO
  • Ozzie Smith Sports Complex - O'Fallon, MO
  • C&H Ballpark - St. Peters, MO
  • Peruque Valley Park - Wentzville, MO

Hotels:

This is a STAY to PLAY event. It is required that all teams traveling to this event reserve their hotel accommodations through one of our hotel partners. Click on "Hotels" tab for options.

# Team Name Division W-L-T
1 Gamers Academy (Gross)
St. Louis, MO
8U 5-5-0
2 Missouri Gators (Purdy)
Wentzville, MO
8U 5-2-1
3 Missouri Gators (Walker)
Lake St. Louis, MO
8U 9-2-0
4 Montgomery County Bombers
Montgomery City, MO
8U 0-3-0
5 Rhinos
Saint Louis, MO
8U 4-15-1
6 RiverDogs
St. Louis, MO
8U 2-3-0
7 STL Klutch
Eureka, MO
8U 24-2-0
8 Viking Elite 8U - Tournament Team
Defiance, MO
8U 0-3-0
9 Vikings
Crystal City, MO
8U 2-9-0
10 Young Bucks
Festus, MO
8U 11-5-0
# Team Name Division W-L-T
1 Gamers Academy 9u Fox
St louis, MO
9U-AA 2-2-0
2 Missouri Gators - Coliny
Wentzville, MO
9U-AA 2-6-2
3 Missouri Gators - Williams
Cottleville, MO
9U-AA 4-5-0
4 Rawlings Tigers (Spielberg)
St Louis, MO
9U-AA 6-2-1
5 Sox
O'Fallon, MO
9U-AA 3-15-0
6 St. Louis Cobra's
Chesterfield, MO
9U-A 2-8-0
7 Stl Naturals (Taylor)
Saint Louis, MO
9U-AA 11-6-0
# Team Name Division W-L-T
1 10U Hannibal Mudcats
Hannibal, MO
10U-AA 3-4-0
2 Alpha Squad (Adams)
Ofallon, MO
10U-AA 9-13-0
3 Greyhounds
Wildwood, MO
10U-AA 5-3-0
4 ILMO Storm
Quincy, IL
10U-AA 0-3-0
5 Klutch Baseball
St.Louis, MO
9U-MAJOR 20-2-0
6 Midwest Rebels 10U (Brown)
St. Louis, MO
10U-AA 0-6-0
7 River City Bandits
Chesterfield, MO
10U-AA 3-2-0
8 St. Louis Naturals
hillsboro, MO
10U-AA 10-3-0
# Team Name Division W-L-T
1 Klutch Baseball
St.Louis, MO
10U-MAJOR 18-3-1
2 Missouri Gators
St. Louis, MO
10U-MAJOR 6-9-1
3 O'Fallon Bombers
O'Fallon, IL
10U-AAA 2-2-1
4 Springfield Cardinals 10U Murphy
Chatham, IL
10U-AAA 6-1-0
5 St. Louis Naturals (Manning)
Arnold, MO
10U-AAA 8-3-0
# Team Name Division W-L-T
1 Missouri Redhawks (Ziha)
Wentzville, MO
11U-AA 5-12-0
2 Missouri RiverBats-Black
Saint Peters, MO
11U-AA 5-3-0
3 Montgomery County Bombers
Montgomery City, MO
11U-AA 4-9-1
4 Raymore Rampage
Raymore, MO
11U-AA 4-4-0
5 Southern Illinois Smash
Highland, IL
11U-AA 3-1-0
6 St. Louis Impact
St. Louis, MO
11U-AA 2-9-0
7 St. Louis Xplosion
Arnold, MO
11U-AA 11-7-3
8 Stl Bears (Floyd)
St Louis, MO
11U-AA 2-6-0
9 Stl Naturals
SAINT LOUIS, MO
11U-AA 6-5-0
# Team Name Division W-L-T
1 Baseknocks - Weissman
Lee’s Summit, MO
11U-AAA 3-4-0
2 Diamond Kings Baseball
St Louis, MO
11U-AAA 18-14-3
3 KC Prodigy Black
Kansas City, MO
11U-MAJOR 4-0-0
4 Missouri Gators Quiles
Wentzville, MO
11U-AAA 7-7-0
5 Prodigy Teal
Kansas City, MO
11U-AAA 6-3-0
6 Stl Force (McGhee)
Fenton, MO
11U-AAA 7-9-1
7 UA STL Prospects
Saint Charles, MO
11U-MAJOR 15-5-0
# Team Name Division W-L-T
1 Adidas Athletics 12U Perry
St Louis, MO
12U-AA 1-5-0
2 Bandits Baseball (Meinders)
O"Fallon, MO
12U-AA 2-13-0
3 Central Illinois Swing
Hardin, IL
12U-AA 3-1-0
4 Illini-Baggio
Godfrey, IL
12U-AA 2-1-0
5 Midwest Futures
Wildwood, MO
12U-AA 19-12-0
6 MO Gators-Routt
OFallon, MO
12U-AA 16-7-0
7 Rawlings Tigers- Tedeschi
St. Charles, MO
12U-AA 7-11-0
8 Sports Lab
Highland, IL
12U-AA 1-2-0
9 STL Prospects
Cottleville, MO
12U-AA 14-15-0
# Team Name Division W-L-T
1 314 Apaches - Culberson
Lake St Louis, MO
13U-AA 23-5-0
2 Cincinnati Future Stars
Harrison, OH
13U-AA 1-3-0
3 Futures
Wentzville, MO
13U-AA 6-11-1
4 Gashouse - Basta
St Louis, MO
13U-AA 8-9-0
5 KC Arsenal
Blue Springs, MO
13U-AA 1-2-0
6 MO Sluggers (East)
Troy, MO
13U-AA 6-12-0
7 MO Sluggers (West)
Troy, MO
13U-AA 8-6-0
8 Rawlings Tigers - Eisenhauer
Ballwin, MO
13U-AA 7-6-2
9 Recruits Baseball (Werner)
St. Louis, MO
13U-AA 6-6-0
10 Springfield Cardinals- Springer
Springfield, IL
13U-AA 3-2-0
11 St. Louis Naturals - Bollinger
Ballwin, MO
13U-AA 8-8-0
12 Stl Bears (Dalton)
St Louis, MO
13U-AA 5-5-0
# Team Name Division W-L-T
1 Bandits Baseball (Thornton)
O'Fallon, MO
13U-AAA 5-6-0
2 Heat
EUREKA, MO
13U-AAA 7-7-0
3 Mineral Area Blue Jays
Bonne Terre, MO
13U-AA 15-5-0
4 Missouri Gators - Blackstun
O Fallon, MO
13U-AA 7-14-1
5 Missouri Gators 5480 Evo - Navy
wentzville, MO
13U-AAA 3-4-0
6 Selects
Arnold, MO
13U-AAA 4-7-0
7 St. Louis Impact
St. Louis, MO
13U-AAA 12-6-1
8 St. Louis Titans
Chesterfield, MO
13U-MAJOR 6-4-0
9 STL Force-Robinson
St. Louis, MO
13U-AAA 2-8-0
10 STL Naturals
St. Louis, MO
13U-AAA 13-0-0
# Team Name Division W-L-T
1 Bandits Baseball (Bryant)
O'Fallon, MO
14U-AA 5-11-0
2 Carlinville Capitals
Carlinville, IL
14U-AA 3-1-0
3 Jackson Tribe - Smith/Akers
Jackson, MO
14U-AA 15-5-1
4 Mets Baseball
High Ridge, MO
14U-AA 9-1-0
5 Midwest Rebels 14U (Calleros)
Troy, MO
14U-A 0-3-0
6 Missouri Gators
Lake St Louis, MO
14U-AA 12-9-2
7 Missouri Redhawks (McDaniel)
Wentzville, MO
14U-AA 2-6-0
8 Mudhens
O'Fallon, MO
14U-AA 1-4-1
9 Naturals 14u (Beshears)
St Louis, MO
14U-AA 8-6-2
10 Post 226 14U Baseball
Silex, MO
14U-AA 2-4-0
11 Quincy Patriots
Quincy, IL
14U-A 0-6-0
12 Rawlings Tigers-Rose
Chesterfield, MO
14U-AA 8-3-0
13 StL Force Navy
UNION, MO
14U-AA 13-11-1
14 STL Phillies - 14U
Saint Louis, MO
14U-AA 7-9-1
# Team Name Division W-L-T
1 Gamers 14U Blue
St. Louis, MO
14U-MAJOR 9-4-0
2 Illinois Gators 14U - Chiarodo
Edwardsville, IL
14U-AAA 8-0-1
3 Mineral Area Bulldogs
Bonne Terre, MO
14U-AAA 11-4-1
4 Missouri Razorbacks
O'Fallon, MO
14U-AA 13-9-3
5 Prospects 14U Brinegar
Chesterfield, MO
14U-AAA 8-11-0
6 SI Smash
Highland, IL
14U-AAA 2-4-0
7 Southern Indiana Outlaws
Evansville, IN
14U-AAA 0-3-0
8 St. Louis Impact
St. Louis, MO
14U-AA 1-13-0
9 St. Louis Naturals (Carel)
St Louis, MO
14U-AAA 9-8-1
10 Stl Bears
St Louis, MO
14U-AAA 12-15-1
11 StL Naturals (Eichhorn)
St. Louis, MO
14U-MAJOR 18-12-0
12 Stl Prospects Black
St. Louis, MO
14U-AAA 11-10-2
13 UA St. Louis Prospects 14u-Reid
St. Louis, MO
14U-MAJOR 10-9-0
14 Warriors
Columbia, MO
14U-AAA 5-7-3
Title Size Modified
Game 7 National Rules 627.66 KB 6/10/2021 Download